Blog

Jak vybrat klimatizaci – Část 1. Bydlení

13. 6. 2019

Přemýšlíte nad pořízením klimatizace do Vašeho domu či bytu? Poradíme vám, na co se zaměřit a na co si dát při výběru pozor.

Volba technologie

Do bytů a domů se nejčastěji používají menší chladicí systémy označené pojmy SPLIT a MULTISPLIT. U varianty SPLIT se vždy jedná o jednu vnitřní jednotku a k tomu příslušející venkovní kondenzační jednotku s kompresorem. Ve variantě MULTISPLIT lze na venkovní kondenzační jednotku připojit až 5 nebo 6 vnitřních jednotek (dle konkrétního výrobce), při čemž ke každé vnitřní jednotce vede samostatné měděné dvojpotrubí chladiva. U obou systémů je důležité dodržet maximální délky potrubní trasy mezi vnitřní a venkovní jednotkou (běžně kolem 25m na jednotku a zhruba 60m v součtu všech tras napojených na jednu venkovní jednotku). Tento limit je u jednotlivých výrobců různý a často rozhoduje o možném použití konkrétních typů jednotek. V případě větší instalace – tj. větší počet vnitřních jednotek nebo delší vzdálenosti mezi vnitřními a venkovní jednotkou, se využívá systému VRV neboli VRF (o systému VRV se dočtete v navazujícím článku na našem blogu „Jak vybrat klimatizaci – Část 2. Kanceláře“). S volbou vhodného systému chlazení vám samozřejmě rádi poradíme a navrhneme pro vás řešení přímo dle vašich požadavků a prostorových možností.

Chladicí výkon

Velikost navrhovaných klimatizačních jednotek, resp. jejich chladící výkon, je závislý na tepelné zátěži daného prostoru. Nejvíce exponované prostory jsou v bytových prostorech nejčastěji podkrovní prostory a jižně orientované místnosti s velikými prosklenými plochami. Tepelnou zátěž vám naši projektanti vypočítají a navrhnou vhodnou velikost klimatizačního systému.

Typy vnitřních jednotek

Nástěnná jednotka – asi nejvyužívanějšími jednotkami pro menší bytové instalace jsou jednotky v nástěnném provedení. Jednotka se umístí na stěnu do vhodné pozice tak, aby se zamezilo vzniku průvanu a nepříjemného proudění chladného vzduchu, které snižuje komfort následného užívání. Jednotka v tomto provedení nasává teplý vzduch v její horní části a upravený chladný vzduch vyfukuje šikmo před sebe směrem k zemi.

Kazetová jednotka – tento typ jednotky se nejčastěji využívá pro zabudování do podhledu stropní konstrukce. Její čtvercový tvar zajistí distribuci vzduchu rovnoměrně do všech stran. Proto je více využívána spíše do kanceláří a prostorů o větší podlahové ploše.

Podstropní jednotka – jednotka je přisazena ke stropu a upravený chladný vzduch je veden podél stropní konstrukce. Proud chladného vzduchu tak dosahuje dál než například u nástěnné jednotky.

Jak probíhá výběr vhodného řešení ve spolupráci s naší společností?

Přemýšlíte o pořízení klimatizace do vašeho bytu nebo domu? Oslovte naše obchodní zástupce, kteří s vámi projednají vhodné možnosti a v případě vážného zájmu předají vaši poptávku projekčnímu oddělení. Projektový manažer si s vámi domluví schůzku přímo na místě instalace a v souladu s vašimi požadavky navrhne vhodné řešení včetně návaznosti na ostatní profese (napájení a jištění, odvod kondenzátu od vnitřní jednotky, stavební úpravy apod.). Následně pro vás zpracujeme cenovou nabídku na zvolené řešení. V případě vašeho zájmu poté domluvíme možný termín montáže na základě časových možností servisního oddělení a provedeme kompletní montáž díla. Dle přání zákazníka jsme samozřejmě schopni zajistit také pravidelný servis na instalovaném zařízení.


Hledáme nové kolegy. Mrkněte na volné pozice
This is default text for notification bar