Blog

Jak vybrat klimatizaci – Část 1. Bydlení

13. 6. 2019

Přemýšlíte nad pořízením klimatizace do Vašeho domu či bytu? Poradíme vám, na co se zaměřit a na co si dát při výběru pozor.

Volba technologie

Do bytů a domů se nejčastěji používají menší chladicí systémy označené pojmy SPLIT a MULTISPLIT. U varianty SPLIT se vždy jedná o jednu vnitřní jednotku a k tomu příslušející venkovní kondenzační jednotku s kompresorem. Ve variantě MULTISPLIT lze na venkovní kondenzační jednotku připojit až 5 nebo 6 vnitřních jednotek (dle konkrétního výrobce), při čemž ke každé vnitřní jednotce vede samostatné měděné dvojpotrubí chladiva. U obou systémů je důležité dodržet maximální délky potrubní trasy mezi vnitřní a venkovní jednotkou (běžně kolem 25m na jednotku a zhruba 60m v součtu všech tras napojených na jednu venkovní jednotku). Tento limit je u jednotlivých výrobců různý a často rozhoduje o možném použití konkrétních typů jednotek. V případě větší instalace – tj. větší počet vnitřních jednotek nebo delší vzdálenosti mezi vnitřními a venkovní jednotkou, se využívá systému VRV neboli VRF (o systému VRV se dočtete v navazujícím článku na našem blogu „Jak vybrat klimatizaci – Část 2. Kanceláře“). S volbou vhodného systému chlazení vám samozřejmě rádi poradíme a navrhneme pro vás řešení přímo dle vašich požadavků a prostorových možností.

Chladicí výkon

Velikost navrhovaných klimatizačních jednotek, resp. jejich chladící výkon, je závislý na tepelné zátěži daného prostoru. Nejvíce exponované prostory jsou v bytových prostorech nejčastěji podkrovní prostory a jižně orientované místnosti s velikými prosklenými plochami. Tepelnou zátěž vám naši projektanti vypočítají a navrhnou vhodnou velikost klimatizačního systému.

Typy vnitřních jednotek

Nástěnná jednotka – asi nejvyužívanějšími jednotkami pro menší bytové instalace jsou jednotky v nástěnném provedení. Jednotka se umístí na stěnu do vhodné pozice tak, aby se zamezilo vzniku průvanu a nepříjemného proudění chladného vzduchu, které snižuje komfort následného užívání. Jednotka v tomto provedení nasává teplý vzduch v její horní části a upravený chladný vzduch vyfukuje šikmo před sebe směrem k zemi.

Kazetová jednotka – tento typ jednotky se nejčastěji využívá pro zabudování do podhledu stropní konstrukce. Její čtvercový tvar zajistí distribuci vzduchu rovnoměrně do všech stran. Proto je více využívána spíše do kanceláří a prostorů o větší podlahové ploše.

Podstropní jednotka – jednotka je přisazena ke stropu a upravený chladný vzduch je veden podél stropní konstrukce. Proud chladného vzduchu tak dosahuje dál než například u nástěnné jednotky.

Jak probíhá výběr vhodného řešení ve spolupráci s naší společností?

Přemýšlíte o pořízení klimatizace do vašeho bytu nebo domu? Oslovte naše obchodní zástupce, kteří s vámi projednají vhodné možnosti a v případě vážného zájmu předají vaši poptávku projekčnímu oddělení. Projektový manažer si s vámi domluví schůzku přímo na místě instalace a v souladu s vašimi požadavky navrhne vhodné řešení včetně návaznosti na ostatní profese (napájení a jištění, odvod kondenzátu od vnitřní jednotky, stavební úpravy apod.). Následně pro vás zpracujeme cenovou nabídku na zvolené řešení. V případě vašeho zájmu poté domluvíme možný termín montáže na základě časových možností servisního oddělení a provedeme kompletní montáž díla. Dle přání zákazníka jsme samozřejmě schopni zajistit také pravidelný servis na instalovaném zařízení.