Blog

Seriál: 6 nejsilnějších důvodů pro green IT řešení 1.část

3. 2. 2014

Zajímalo by Vás, co nejvíce tlačí firmy do energeticky úsporných řešení?  Dnes zahajujeme náš třídílný mini seriál, ve kterém se dozvíte 6 hlavních důvodů, které vedou firmy k přechodu na green IT řešení a proč. V této části se budeme věnovat prvním dvěma důvodům.

Green-Data-Center-11

Prvním z důvodů jsou tzv. špinavá data. Ta jsou, jako téma, už téměř dva roky diskutována jako celosvětový problém, který spustila studie Greenpeace s názvem „Jak špinavá jsou vaše data?“. Ta upozornila na to, že data centra velkých hráčů, jako je Google nebo Microsoft, jsou významnými znečišťovateli ovzduší. To vedlo velké společnosti k přijímání opatření, která měla za cíl redukovat jejich uhlíkovou stopu (angl. carbon footprint), vznikající při napájení jejich datových center.

Samozřejmě, že tyto aktivity měly vliv také na uživatele, kteří se začali více zajímat o to, kdo a jak řeší tento problém. Microsoft proto přišel s plánem, jak být uhlíkově neutrální do konce roku 2013 a zavedl i cenu za tzv.vnitřní uhlík. Facebook publikoval informace o své uhlíkové stopě, v návaznosti na uvedenou studii, veřejně poprvé . Zároveň se zavázal vybudovat nové datové centrum ve Švédsku  s využitím nízkého obsahu uhlíku a úsporného chlazení serverů . Google byl zase jedním z lídrů v oboru , který deklaroval cíl generovat 100% svých energetických potřeb z obnovitelných zdrojů .

Tím druhým důvodem, který rozhýbává firmy je Kodex EU pro datová centra. Tato dobrovolná iniciativa byla reakcí na predikci EU, že evropská spotřeba elektrické energie v datových centrech se zdvojnásobí. Předpokládá se, že mezi roky 2007 a ​​2020 až k hodnotě 104TWh za rok. Kodex EU pro data centra proto vytvořil společný soubor zásad a metriky pro celý IT průmysl. Je určen na podporu měření a realizace energeticky účinných technologií a postupů. Dále umožňuje zapojení i dalším organizacím, například dodavatelům zařízení a služeb, vládním a nevládním organizacím, obchodním sdružením a akademickým institucím. Kodex je navržen tak, aby pomáhal vytvářet „zelenější“ dodavatelské řetězce, a ekologičtější IT průmysl a tím přispívá k tvorbě poptávky po energeticky úsporných technologiích.

Příště: Kodex EU pro broadband a Corporate Carbon Footprints